Greena Peyzaj

Çim Uygulamaları

Neden çim alanlar oluşturmalıyız?

  • Çim alanları oluşturmanın bahçenizi estetik açıdan güzelleştirmenin yanı sıra birçok olumlu yönü bulunmaktadır.
  • Çim alanlar hava kirliliğini önler, karbon monoksiti emerek yerine oksijen üretir. Yaklaşık olarak 50 metrekarelik çim alan bir kişinin günlük oksijen ihtiyacını karşılamaktadır.
  • Hava kalitesini yükseltir, nefes almayı kolaylaştırır.
  • Çim alanlar, toprak yüzeyini kaplayarak rüzgâr ve yağış nedeniyle oluşacak erozyonu önler.
  • Rüzgâr nedeniyle oluşacak tozdan insanların zarar görmesini engeller. Hava kirliliğini ve tozu azaltır. 1 m2 çim alan yaklaşık olarak 100 m2 yaprak yüzeyi oluşturur. Bu da ortalama olarak her m2 çim başına 1 kg toz tutma kapasitesi demektir. Yapılan araştırmalara göre yeşil olmayan bölgelerde, çimlendirilmiş alanlardan 5 kat daha fazla toz partikülü bulunmuştur.
  • Çim alanlar ortamın nem ve sıcaklığını dengede tutmaktadır. Yine yapılan başka bir araştırmaya göre kaldırım ve caddelerde yüzey sıcaklığı 40 °C’ lere çıktığı halde çimlendirilmiş alanlarda sıcaklık maksimum 25 °C’ ye kadar çıkmaktadır.
  • Çim alanlar yapıları ön plana çıkararak, mekânlara değer katmaktadır. Ev ve binalarımızın değerini arttırmaktadır.
  • Çim alanlar gürültüyü ortalama %25 seviyesinde azaltmaktadır
  • Çim alanların elektromanyetik radyasyonu soğurarak %90 civarında azalttığı ölçülmüştür.
  • Çimlendirilmiş alanlar çocuklar için güvenilir, doğal oyun alanlarını oluşturmaktadır.

EKME ÇİM UYGULAMASI

Ekme çim uygulamasında toprak işleme ve tesviye gibi ön hazırlık işlemleri yapıldıktan sonra toprağın yapısına ve iklim özelliklerine uygun çim tohumu karışımları seçilir ve alana homojen olarak serpilir. Uygulanan tohumun üzerine ince bir kapak toprağı atılarak düzenli bir sulama ile çim çıkışı beklenir.

Günümüzde ekme çim yani tohumdan çim uygulaması, uygulanacak olan çimin türüne göre belli mevsimlerde uygulanabilir olması, çıkış sürecinin zaman alması ve bu süreç içerisinde yetiştirme ve bakım şartlarındaki zorluklar nedeniyle çok tercih edilmemektedir. Fakat istenilen ortam şartları sağlanıp bakım işlemleri sağlıklı bir şekilde yapılırsa ekme (serpme) çim, hazır çime oranla daha uygun bir fiyata sahip olduğu için tercih sebebi olabilmektedir. Greena Peyzaj olarak İzmir ve çevresinde profesyonel ve deneyimli kadrolarımız ile size en iyi hizmeti verebilmek için çalışmakta ve çim ekimlerinizi gerçekleştirmekteyiz.

 

HAZIR ÇİM UYGULAMASI

Hazır çim; gerekli üretim şartları sağlanmış alanlarda türlere göre tohumdan veya çelikten üretimi gerçekleştirilen özel bakım şartları uygulanarak üretilen yüksek kalitedeki çimin özel çim kesme makineleri ile standart boyutlarda tarladan kesilip satışa sunulduğu bir üretim metodudur. Üretilen hazır çime üretim periyodu süresince gerekli miktardaki organik ve inorganik besin elementi takviyesi yapılarak hazır çimin güçlü bir kök yapısı oluşturması sağlanır. Bunun yanı sıra gerekli ilaçlama ve gübrelemeler ile yabancı otlardan arındırılmış, sağlıklı ve sık dokulu bir hazır çim elde edilir.

Hazır çimin her mevsim uygulanabilir olması, güçlü bir kök sistemine sahip olması, hastalık ve zararlı barındırmaması, yabancı otlardan arındırılmış olması, çok kısa sürede uygulanabilir olması, bakım koşullarının ekme çime göre daha kolay olması gibi avantajlardan ötürü günümüzde en sık tercih edilen çim uygulama yöntemidir.

Hazır çim nasıl uygulanır?

Greena peyzaj olarak uzman kadromuz ile sizlere en iyi hizmeti sunmaktayız. Ekibimiz ilk olarak hazır çim uygulanacak alanda daha önceden var ise eski çim artıklarını temizleyerek ve yabani ot mücadelesi yaparak işe başlar. Daha sonra sırası ile toprak havalandırılma işlemi yapılır ve ardından toprak tesviyesi tamamlanır. İhtiyaç halinde alana yeni toprak ilavesi yapılabilmektedir. Bu işlemlerden sonra daha önceden üretilen hazır çim uygulanacak alana usulüne uygun bir şekilde uygulanır ve çim serim işlemi tamamlanır.  Yüksek kalitede hazır çim ve doğru bir uygulama için Greena peyzaj İzmir, Çeşme ve Ege bölgesinde hizmetinizdedir.